Zināšanas veselīgai dzīvei

Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija SUSTENTO turpina īstenot Rīgas domes projektu “Veselības tilti” – atbalsta programma bēgļiem ar hroniskām slimībām”

Projekta aktivitātes – lekcijas par veselības aprūpes sistēmu, atbalsta grupas ar praktisku veselības uzturēšanas ievirzi, individuālas konsultācijas – palīdz cilvēkiem no Ukrainas saņemt atbilstošus un atbalstošus veselības pakalpojumus, tādējādi veicinot sociālo iekļaušanos sabiedrībā.

Dalībnieki noklausījušies lekcijas par veselības aprūpes sistēmu, par pacientu tiesībām, par medikamentiem, recepšu zālēm un kompensācijas sistēmu, par sociālās apdrošināšanas pakalpojumiem. Savukārt praktiskajās nodarbībās notikusi tikšanās ar fizioterapeiti, apgūti ķīniešu vingrošanas Cigun pamati, pārrunāti sabalansēta un veselīga uztura nosacījumi un iepazītas stresa pārvarēšanas metodes.

Visas nodarbības ir labi apmeklētas, un dalībnieki ir ieinteresēti un pateicīgi par dzirdēto un apgūto. To viņi arī paši apliecina.

Larisa: “Ieguvums ir ļoti liels. Līdz atbraukšanai uz Latviju par medicīnas sistēmu šeit neko nezināju. Tagad zinu, kur meklēt informāciju, kā pieteikties pie ģimenes ārsta, kādas ir mūsu tiesības un pienākumi. Bija ļoti laba lekcija par uzturu, patika Cigun nodarbība. Saņemam daudz informācijas, ko varēsim izmantot turpmāk. Es vienu gadu mācos latviešu valodu un mazliet runāju. Paldies, Latvija!”

Irina: “Visas mūsu tikšanās ir lietderīgas. Informācija ir konstruktīva, apkopota kopā ar grafiskiem materiāliem tā ir viegli uztverama. Saņemam jaunu informāciju, kā arī atsvaidzinām piemirsto. Lektoru sirsnība un atvērtība, daloties ar zināšanām, sniedz pārliecību, ka cilvēki to dara no tīras sirds. Šajā projektā saproti, ka neesi viens, ka ir atbalsts, ka ir cilvēki, kuri vienmēr būs līdzās, ja kaut notiks. Un tas ir svarīgi.”

Olga: “Projekta lietderība ir nenovērtējama, kā cilvēks gados to saprotu. Manai mazmeitiņai ir invaliditāte, un projektā iegūstu zināšanas gan sev, gan tās noder, lai palīdzētu saviem tuvākajiem. Ar lielu interesi klausos visu informāciju, ko sniedz speciālisti. Pateicos Latvijai un jums visiem, kas mūs uzņem un sniedz zināšanas.”

Tatjana: “Latvijā esmu četrus mēnešus, Rīgā – divus mēnešus. Ar mani kopā atbrauca meita un znots. Mēs dzīvojām okupācijā, līdz tai man bija 2. invaliditātes grupa. Kad sākās plaša mēroga karadarbība, mūsu teritoriju ieņēma pirmajās dienās. Krievi izveda visu medicīnas inventāru, vietējiem iedzīvotājiem aizliedza doties uz slimnīcu. Apmēram divus gadus nebija pieejama medicīniskā palīdzība. Mana veselība pasliktinājās, tāpēc dzīves un veselības dēļ vajadzēja aizbraukt no savas valsts. Paņēmām līdzi savus trīs kaķus un trīs suņus; dzīvnieki slikti izturēja garo ceļu – vienu suni kritiskā stāvoklī aizveda uz Ludzu, tā arī mēs tur nonācām bēgļu apmešanās vietā. Tiklīdz veselība uzlabojās, atbraucām uz Rīgu.

Šī ir mana pirmā pieredze ārzemēs. Ne es, ne mani ģimenes locekļi neko nezinājām par medicīnas pakalpojumiem Latvijā. Mana veiksme, ka nokļuvu šajā projektā. Katrā nodarbībā uzzināto sāku pielietot dzīvē. Tagad zinu, kā pieteikties pie ģimenes ārsta. Uz nu jau ne tikai visi esam pierakstījušies, bet bijām uz konsultāciju. Esam veikuši izmeklējumus, kurus norīkoja ģimenes ārsts. Ja Ukrainā man bija pirmsdiabēta stāvoklis, tad tagad jau ir diabēts. Izmeklējumi turpinās, lietoju medikamentus. Esmu pārsteigta par medicīnas pakalpojumu kvalitāti un organizētību. Tas viss man ir jauns – ka receptes ir elektroniskas un jādodas uzreiz uz aptieku; ka slimnīcā vajadzīgo kabinetu var atrast, dodoties pa noteiktu krāsas līniju; ka, reģistratūrā saņemot talonu ar numuru, ārsts jau ir informēts par manu ierašanos; ka asinis ņem no vēnas un rezultātus uzzinu ļoti ātri. Man ir ļoti veicies, ka šajā projektā vedat mani no vienām zināšanām uz nākamajām. Ģimenes ārsts jautāja, vai kāds man varēs palīdzēt pierakstīties pie reimatologa. Atbildēju: jā, es zinu tādus cilvēkus, kas man to izstāstīs. Ne tikai es, bet mana ģimene ir bezgala pateicīga šim projektam; mēs skatāmies prezentācijas, apspriežam visu, ko uzzināju nodarbībās, un cenšamies to ieviest savā dzīvē. Paldies, ka esat un palīdzat. Paldies Latvijai par palīdzību grūtā brīdī.”

Projekta finansējumu nodrošina Eiropas Savienība Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda ietvaros.