Sajūtas un kultūra

14. saruna

Tēma “Sajūtas un kultūra”

Aktrise, režisore un muzeja pedagoģe Liena Šmukste ir sajūtu teātra aizsācēja Latvijā, veidojot izrādes, kas “strādā” uz visām piecām maņām. Viņas pirmā sajūtu izrāde ir “Grāmata Zīme”, kurā notiekošo var sadzirdēt, sasmaržot, sataustīt. Pandēmijas laikā tapa divas audio izrādes – “Jums ir apdegušas ausis” un audio versija izrādei “Grāmata Zīme”. “Tas, ka es veidoju šādas izrādes, man šķiet pašsaprotami. Visiem ir tiesības vienādi būt, vienādi dzīvot, vienādi apmeklēt pasākumus,” atzīst Liena un atklāj, ka vecāmāte un vecaistēvs bija zaudējuši redzi, tātad visu bērnību līdzās bijuši cilvēki, kas, iespējams, pasauli uztver savādāk.

Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Majoros Sajūtu teātra radošā komanda radījusi programmu “Sajūtu ceļojums” – taktilu sajūtu piedzīvojumu, kas ļauj caur maņām iepazīt dzejnieku sajūtu pasauli un muzeju kā draudzīgu vietu visiem.

Kas ir sajūtu teātris? Ar ko tas atšķiras no ierastā tradicionālā teātra? Kā baudīt kultūru sajūtu līmenī? Klausieties Guntas Ančas sarunu ar Lienu Šmuksti.