Kultūras pieejamība visiem 10. saruna

Tēma “Kultūras pieejamība visiem”

Raidieraksta Guntas Ančas sarunbiedre ir Lība Bērziņa, diplomēta māksliniece, iekļaušanas eksperte un radošās apvienības “Colorize” dibinātāja. Viņa ir viena no tiem, kas aizsākusi iekļaušanas kustību mākslas un kultūras vidē Latvijā.

Kultūras pasākumu piedāvājums ir krietni plašs, bet… Vai tie ir pieejami pilnīgi visiem cilvēkiem? Vai tiek domāts par to, lai tie būtu pieejami cilvēkiem ar dažādu invaliditāti? Kā mainīt situāciju, lai cilvēks ar invaliditāti bez papildu izpētes var izvēlēties sevi interesējošu pasākumu un droši uz to doties, nešauboties, vai tiks iekšā, vai dzirdēs un sapratīs visu? Kā veidojas attieksme pret cilvēkiem ar invaliditāti?

“Iekļaujoša kultūra ir tāda, kas ir draudzīga un pieejama ikvienam sabiedrības loceklim. Man ir sapnis, ka varu izvēlēties kultūras notikumu un uz to aiziet, jo mani tas interesē, nevis doties tikai tāpēc, ka es tur tieku iekšā. Ir jābūt brīvai iespējai izvēlēties un patstāvīgi to izbaudīt bez asistenta vai īpašas gatavošanās pirms tam,” podkāstā stāsta Lība Bērziņa. “Esam uzsākuši kustību – kultūras pieejamības aģenti. Svarīgi iesaistīt pašus cilvēkus ar invaliditāti, lai viņi teiktu, kas vajadzīgs. Mēs gribam baudīt kultūru, jo zinām, cik daudz tā dod mūsu labklājībai.”

Projekts tiek finansēts A/S “Latvijas valsts meži” Sociālās palīdzības programmas ietvaros, ko administrē Fonds Ziedot.lv.