Cilvēku ar invaliditāti tiesības Eiropas vēlēšanām

Līdz Eiropas parlamenta vēlēšanām atlicis mazliet vairāk nekā 2 mēneši laika, tāpēc šonedēļ tikāmies ar Eiropas Invaliditātes foruma iniciētā projektā “Cilvēku ar invaliditāti tiesības Eiropas vēlēšanām ( DREE)” iesaistītajiem dalīborganizāciju pārstāvjiem un diskutējām – kā varam palīdzēt saprast savu organizāciju pārstāvjiem, ka vēlēšanās svarīga ikviena balss. Kāpēc katru reizi Eiropas parlamenta vēlēšanās nepiedalās tik daudz cilvēku ar invaliditāti? Vai vainīga tikai vēlēšanu iecirkņu un informācijas nepieejamība, par ko tik bieži sūdzamies, vai arī mūsu pašu neziņa un kūtrums?

Tajā pašā laikā Eiropas parlamentā daudzas izmaiņas, kas ir pozitīvas tieši cilvēkiem ar invaliditāti. Piemēram, pagājušajās vēlēšanās pirmo reizi Eiropas vēsturē tika izveidots vienlīdzības komisārs. Cilvēku ar invaliditāti jumta organizācijā – Eiropas Invaliditātes forums – stingri iestājas par to, lai vienlīdzības komisārs Eiropā darbotos arī turpmāk.

Eiropas parlamentā darbojās arī intergrupa, kas darbojās tikai ar invaliditātes jautājumiem, un ir svarīgi, lai šī grupa turpinātu savu darbu. Lai arī Latvijas eiroparlamentārieši nekad nav piedalījušies šīs grupas darbā, mēs turpinām uzrunāt deputātu kandidātus, skaidrojot viņiem, kāpēc būtu svarīgi šādu grupu saglabāt arī nākotnē un kāpēc būtu svarīgi arī iesaistīties šīs grupas darbs būtu. Noteikti ir vērts tikties ar deputātu kandidātiem un pārrunāt ar viņiem šos jautājumus. Svarīgi atcerēties, ka šiem cilvēkiem nākotnē būs iespēja lemt par Eiropas politikas jautājumiem, tāpēc nav vērts uzdot jautājumus par kādas lokālas problēmas atrisināšanu, bet par jautājumiem, kurus svarīgi vispirms izlemt Eiropas līmenī – nodarbinātību, transporta pieejamību, pārrobežu veselības aprūpi u.c.