sākumlapajūsu jautājumslapas karte Ru En
AA  
SUSTENTO > Atbildes meklējot Drukāt
Atbildes meklējot
Iespēju doties uz citu ES, EEZ dalībvalsti vai Šveici, lai tur saņemtu nepieciešamo plānveida veselības aprūpes pakalpojumu, nosaka Padomes (EEK) Regula Nr.1408/71 par sociālās drošības shēmu piemērošanu darba ņēmējiem, pašnodarbinātajiem un viņu ģimenes locekļiem, kas pārvietojas ES teritorijā un LR MK noteikumu Nr. 1036 ( 21.12.2004.) „Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība” 11. nodaļa „Veselības aprūpes pakalpojumu saņemšana Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstīs un norēķini ar personām par saņemtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem”.
 
Ja Latvijā nav iespējams nodrošināt veselības aprūpes pakalpojumu, personai ir iespēja to saņemt ES, EEZ dalībvalstīs vai Šveicē.
 
Tam nepieciešama Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (VOAVA) izsniegta veidlapa E 112, kuras saņemšanas galvenais nosacījums ir ārstniecības iestādes atzinums, kas pamato personas nepieciešamību saņemt konkrēto veselības aprūpes pakalpojumu. 
 
Atzinumu izsniedz tikai gadījumos, kad neviena no valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumus sniedzošajām ārstniecības iestādēm LR nevar nodrošināt personai nepieciešamo veselības aprūpes pakalpojumu, bet pakalpojums personai ir nepieciešams, lai novērstu dzīvības funkciju vai veselības stāvokļa neatgriezenisku pasliktināšanos, ņemot vērā personas veselības stāvokli izvērtēšanas brīdī un paredzamo slimības attīstību.
 
Jāņem vērā, ka ārvalstīs apmaksā tikai tos veselības aprūpes pakalpojumus, ko valsts apmaksā arī LR, pacienta iemaksas jāmaksā pašai personai tādas, kā noteiktas izvēlētajā valstī. Arī uzturēšanās un ceļa izdevumi jāmaksā pašai personai.
 
Sīkāka informācija par šo jautājumu atrodama Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (VOAVA) mājas lapā www.voava.lv sadaļā Eiropas Savienība (ES). Konsultēties var pa bezmaksas tālruni 8001234.

Cilvēkiem ar kustību traucējumiem urīna nesaturēšana jeb inkontinence ir problēma, kas var būt radusies traumas vai saslimšanas rezultātā. Atsevišķos gadījumos nesaturēšana var būt arī funkcionāla – kas nozīmē, ka cilvēks neaprēķina laiku un vienkārši nepagūst aiziet uz tualeti. Ir svarīgi apzināties, ka šī problēma nav nelabojama un nepadara cilvēku sliktāku par citiem vai nepilnvērtīgu. Vēl vairāk – nevajadzētu ļaut inkontinencei papildus sarežģīt ikdienu.
Ieteikumus sniedz Inko Centra konsultante Vaira Dreimane.
 
Nesaturēšana – izplatīta, bet nereti noklusēta
Statistika liecina, ka no inkontinences Latvijā cieš aptuveni 150 000 iedzīvotāju. Ņemot vērā pašreizējos datus, Inko Centram darba pietiks nākamajiem 150 gadiem,” secina Vaira Dreimane, kuras darbs ikdienā saistīts ar inkontinences pacientiem. Inko Centrs darbojas jau 2 gadus un pašlaik ir vienīgais centrs Latvijā, kur iespējams saņemt bezmaksas konsultācijas urīna nesaturēšanas jautājumos. “Cilvēki pavada garas stundas autobusā un brauc pie mums arī no attālākajām Latvijas pilsētām. Tos, kuri dažādu apsvērumu dēļ nevar ierasties, konsultējam pa tālruni,” turpina V. Dreimane.Nereti gadās, ka pacienti, kas cieš no urīna nesaturēšanas, nemaz nav informēti par kopšanas līdzekļiem, kas tiem pieejami un var ievērojami atvieglot ikdienu. Pieejams visdažādāko autiņbiksīšu un ieliktnīšu klāsts, kas īpaši piemērots kā sieviešu, tā vīriešu anatomiskajai uzbūvei.
 
Dažādas diagnozes, problēma viena
Pēc Inko Centra datiem no urīna nesaturēšanas visbiežāk cieš iedzīvotāji vecuma grupā no 70 līdz 79 gadiem - 37% jeb 595 apmeklētāji. Aptuveni piektā daļa pacientu bijuši vecāki par 80 gadiem. Sieviešu bijis krietni vairāk – 83% no visiem apmeklētājiem, kamēr vīriešu tikai 17%. Visbiežāk – 17,5% gadījumu – apmeklētāju urīna nesaturēšanas problēma bijusi saistīta ar menopauzi vai dažādām pēcdzemdību komplikācijām, kā arī urīnceļu un nieru saslimšanām (12,5%). 10,9% gadījumu nesaturēšana bijusi ļaundabīgu audzēju izraisīts blakus efekts vai sekas, savukārt, 8,9% gadījumu inkontinenci izraisījis cukura diabēts. Cukura diabēts un ļaundabīgie audzēji ir valsts kompensējamo diagnožu sarakstā, tomēr tikai trešā daļa Inko Centra apmeklētāju bijuši ar valsts kompensējamām diagnozēm.
 
Guļošo pacientu aprūpe
Īpaša uzmanība ir jāvelta guļošiem slimniekiem. Cilvēks, kurš smagas traumas vai slimības rezultātā atrodas uz gultas, joprojām ir cilvēks, kurš pelnījis pienācīgu aprūpi. Guļošam slimniekam, papildus ar nesaturēšanu saistītajām komplikācijām, var rasties izgulējumi. Lai izvairītos no ādas infekcijām, nepieciešama rūpīga ādas aprūpe. Saprotams, ka ne visiem ir fiziski pa spēkam divreiz dienā iznēsāt guļošu slimnieku uz dušām, bet ir speciāli ādas kopšanas līdzekļi, kas pilnībā nodrošina pacienta higiēnu. Mitrās salvetes, mazgājošie krēmi, kam nav nepieciešams ūdens – tie ir PH neitrāli un likvidē urīna atliekas, netīrumus, ar tiem var pat muti mazgāt. Ja lieto atbilstošus līdzekļus, pacienta āda nesprēgā un mitrumā nemiekšķējas, tā elpo, kas īpaši svarīgi ir veciem cilvēkiem, kuru trauslajai, porcelānveidīgajai ādai ir īpaši liels risks veidoties mikroplaisiņām. Ja netiek pienācīgi nodrošināta mazgāšana un kopšana, rodas baktērijas, veidojas izgulējumi un attīstās infekcijas. „Nereti gadās, un tas ir ļoti skumji, kad uzveicot, piemēram, vēzi, pacients mirst no izgulējumiem, jo brūces ir tik dziļas, ka sastrutojušas līdz kaulam un palīdzēt vairs nav iespējams. Tāpēc jāatceras, ka kopšanas līdzekļi ir salīdzinoši lēti. Izgulējumu operācijas maksā tūkstošos, turklāt cilvēka dzīvības cena nav mērāma latos,” atzīst Dreimane.
 
Palīdzēt sev ir iespējams
Pacientiem, kuriem ir saglabājusies pilnīga vai daļēja jušanas spēja ķermeņa lejas daļā, ir iespējams veikt iegurņa pamatnes muskulatūras vingrinājumus. Šo vingrinājumu izpildei nav nepieciešama ne sporta zāle, ne sporta tērps, tie neprasa papildus finanšu līdzekļus un ir vienkārši izpildāmi. Vingrinājumi veicami stāvus, sēdus vai guļus – jebkurā pacientam ērtā vietā un laikā. Regulāri un rūpīgi izpildīti, 80% gadījumu vingrinājumi var sniegt efektīvu rezultātu cīņā ar urīna nesaturēšanas problēmu. Detalizēts vingrojumu izpildes apraksts pieejams mājas lapas www.esisauss.lv sadaļā „Ārstēšana”. Par vingrinājumu precīzu izpildi konsultē arī Inko Centrs.
 
Valsts kompensē inkontinences līdzekļus
Kā zināms, kopš 2007. gada 1.jūlija kompensējamo inkontinences līdzekļu sarakstā ir iekļautas vairākas papildus diagnozes, ar kurām iespējams saņemt valsts kompensāciju 50% apmērā autiņbiksīšu iegādei. Pašlaik valsts kompensētus higiēnas izstrādājumus var saņemt slimnieki, kuriem ir šādas diagnozes: audzēji; endokrīnās, uztures un vielmaiņas slimības; garīga atpalicība; nervu sistēmas slimības; cerebrovaskulārās slimības, kakla un rumpja ievainojuma sekas. Precīzs diagnožu uzskaitījums pieejams mājas lapas www.esisauss.lv sadaļā „Nesaturēšanas problēma un sabiedrība – Kompensēšana” .
Jau no šī gada sākuma Valsts Zāļu cenu aģentūra ir pieņēmusi lēmumu, kas nosaka, ka līdzās TENA ražotai produkcijai turpmāk no valsts budžeta līdzekļiem tiks kompensēti arī firmas Abri-Form ražoti inkontinences līdzekļi. Sīkāk ar piedāvātajiem izstrādājumiem un to cenām varat iepazīties Valsts Zāļu cenu aģentūras pieņemtajā lēmumā.
Bezmaksas konsultācijas par urīna nesaturēšanas problēmām iespējams saņemt Inko Centrā: Rīgā, Purvciemā, Nīcgales ielā 5 – 112. kab., vizīti iepriekš piesakot pa tālruni 6756 9696.
 
Š.g.7.februārī Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā uzsākusi jaunu pakalpojumu - bezmaksas juridiskās konsultācijas iedzīvotājiem “Eurojus”.
Konsultācijas tiek sniegtas par Eiropas Savienības tiesību aktiem saistībā ar civiltiesībām, ģimenes tiesībām, komerclietām, sociālo nodrošinājumu personām, kuras pārvietojas ES teritorijā. Taču, ņemot vērā iedzīvotāju lielo interesi un konkrētās vajadzības, tēmu loks nākotnē varētu paplašināties. Atbilstoši Eiropas Komisijas juridisko pakalpojumu tīkla “Eurojus” praksei konsultācijas paredzētas tikai fiziskām personām un tās ir bezmaksas.
Konsultācijas notiek Eiropas Savienības mājā Rīgā, Aspazijas bulvārī 28, 5. stāvā. Apmeklētāju pieņemšana šogad paredzēta divreiz mēnesī. Uz konsultācijām iepriekš jāpiesakās: pa tālruni - 67085410 vai e-pastu comm_rep_rix_esmaja@ec.europa.eu
 
Diskusijas

 

Apmeklētāji: 5082833