sākumlapajūsu jautājumslapas karte Ru En
AA  
SUSTENTO > Visi jaunumi > Vai zāles atkal kļūs dārgākas? Drukāt
Vai zāles atkal kļūs dārgākas?
Vai zāles atkal kļūs dārgākas?
No š.g. 1.jūlija mūsu valstī atkal paredzēts mainīt kompensējamo zāļu apmaksas kārtību, paredzot papildus pacientu līdzmaksājumu par inovatīvajiem medikamentiem. Kā rāda šī brīža aprēķini, tas skars mazākais 130 000 pacientu.
 
Nevienam nav noslēpums, ka mūsdienu pasaulē viss attīstās neiedomājami ātri – vēl nesen sēdējām istabā, kas bija piebāzta ar visneiedomājākām elektronikas detaļām, un jutāmies pagodināti strādāt ar datoru, tad tagad visas daudzās detaļas jau ir saliktas mazā plāksnītē, ko ikviens var vienkārši iebāzt kabatā. Lai gan zāļu attīstībā vizuālās izmaiņas saskatīt nav tik vienkārši, tomēr arī tur iekļautās ķīmijas formulas ir mainījušās ļoti būtiski, un pasaulē aizvien un aizvien tiek izgudroti jauni medikamenti, kas daudzas slimības var ne tikai apārstēt, bet arī izārstēt.
Latvijas pacientiem šie medikamenti ne vienmēr ir pieejami, jo, kā jau zināms, visi jaunie atklājumi parasti maksā tik lielu naudu, ko nevar atļauties ne mūsu valsts, ne pats slimnieks. Lai risinātu šo sāpīgo jautājumu – kā dabūt tās zāles, kas patiešām ir ļoti vajadzīgas, jau kādu laiku Latvijā bija izveidots visiem ērts sadarbības modelis. Par vairākiem inovatīvajiem un tātad arī efektīgākajiem medikamentiem piemaksāja ne tikai valsts no sava ne visai lielā budžeta, bet arī tās farmācijas kompānijas, kas šīs zāles ražoja. Tā slimnieks dabūja sev vajadzīgās zāles, kuru iegādei bija piesaistīti 2 maksātāji – valsts un farmācija.
Tagad, sekojot gaidāmajām izmaiņām likumdošanā, piepeši izrādās, ka no 1.jūlija šī kārtība tiks mainīta: farmācijas kompānijas vairs nepiemaksās par saviem medikamentiem un arī valsts maciņā naudas šādai piemaksai neatrodas. Ko tas nozīmē pacientiem, kas jau ilgāku laiku lietojuši sev nepieciešamās zāles, vai kuriem vajadzēt sākt tās lietot? Atbilde ir pavisam vienkārša – viss paša sirdzēja rokās: maksāt augstāku līdzmaksājumu vai mainīt zāles. Izmainoties esošai kārtībai, šīs dilemmas priekšā būs vairāk kā 130 tūkstoši pacientu, kam ir tādas diagnozes kā diabēts, osteoporoze, glaukoma, onkoloģiskās slimības, parkinsonisms un vēl daudzas citas. Daži līdzmaksājumi, skatoties pēc Latvijas vidējiem ienākumiem, kļūs pat ļoti augsti, piemēram, parkinsona slimniekiem, lietojot attiecīgos medikamentus, var nākties piemaksāt līdz 54 latiem mēnesī, savukārt dažām onkoloģijas diagnozēm tas var sasniegt pat 238 latus mēnesī.
Zinot, cik aktīvi Veselības ministrija aizstāv Latvijas pacientu maciņus, cenšoties nodrošināt vislabākās zāles par viszemākajām cenām, rodas jautājums, kā noticis tā – ka farmācijas firmas vairs nepiemaksās savu daļu tiem pacientiem, kam viņu ražotās zāles ir ļoti, ļoti nepieciešamas?
Līdz 1. jūlijam vēl ir laiks, mēs ļoti ceram, ka starp Veselības ministriju un Farmācijas firmām tiks panākta vienošanās, un pacientiem nebūs par vēl vienu problēmu vairāk.
Diskusijas

 

Apmeklētāji: 4960141