SUSTENTO > Visi jaunumi > Par braucienu reģistrāciju sabiedriskajā transportā
Par braucienu reģistrāciju sabiedriskajā transportā

Par braucienu reģistrāciju sabiedriskajā transportā

Lai varētu veikt personu ar invaliditāti veikto braucienu uzskaiti elektroniski, 2015. gada martā tika apstiprināti Ministru kabineta noteikumi Nr. 153 “Noteikumi par pasažieru kategorijām, kuras ir tiesīgas izmantot braukšanas maksas atvieglojumus maršrutu tīkla maršrutos” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 153).

Autotransporta direkcija, transporta nozares speciālisti un personu ar invaliditāti pārstāvji jau kopš to apstiprināšanas ir norādījuši uz virkni problēmu, kas rastos, ja šie noteikumi tiktu realizēti dzīvē un sistēma tiktu ieviesta tieši tāda, kā ir aprakstīts noteikumos.

Šobrīd personas ar invaliditāti, iekāpjot sabiedriskajā transportā, uzrāda apliecību un saņem nulles vērtības biļeti. Savukārt MK noteikumi Nr. 153 paredz, ka:

Šīs ir tikai dažas būtiskas lietas, kas nav pieņemamas esošajā noteikumu redakcijā. Plānotā sistēmas maiņa nav uzlabojums un nepalīdzēs paaugstināt dzīves kvalitāti personām ar invaliditāti. Tā ne tikai apgrūtina personu ar invaliditāti iespējas braukt sabiedriskajā transportā bez maksas, bet tās ieviešana valstij izmaksātu ļoti daudz un radītu zaudējumus. Tāpēc Autotransporta direkcija kopā ar partneriem joprojām turpina skaidrot iesaistītajām institūcijām, ka kārtībai, kādā personas ar invaliditāti var braukt reģionālo maršrutu autobusos un vilcienā, ir jāpaliek nemainīgai ar nosacījumu, ka tiek uzlabota kontrole.

Autotransporta direkcija un Satiksmes ministrija ir izveidojusi citu, alternatīvu risinājumu, kas neapgrūtinātu pasažieru iespējas saņemt sabiedriskā transporta pakalpojumu bez maksas. Tā ieviešana izmaksātu būtiski mazāk un sniegtu papildu labumu maksājošajiem pasažieriem.

Alternatīvais risinājums paredz:

Šobrīd vēl joprojām nav panākta vienošanās ar visām iesaistītajām institūcijām par to, kāds risinājums tiks ieviests sabiedriskajā transportā un ar kādām izmaiņām jārēķinās personām ar invaliditāti.

Ir svarīgi nepieļaut tuvredzīgu un nepārdomātu lēmumu pieņemšanu un informēt atbildīgās amatpersonas par mūsu iebildumiem pret MK noteikumiem Nr. 153! Tāpēc SUSTENTO biedri aicināti izteikt viedokli par to, kā Latvijā veidot pieejamu un ērtu sistēmu braucienu reģistrēšanai sabiedriskajā transportā!

Izsakiet savu viedokli, rakstot e-pasta vēstuli Labklājības ministrijai uz e-pasta adresi lm@lm.gov.lv vai Ministru kabineta un Valsts kancelejas atbildīgajām amatpersonām – vk@mk.gov.lv