SUSTENTO > Visi jaunumi > Veidosim hiperboliskās plaknes!
Veidosim hiperboliskās plaknes!

Kā rodas hiperboliskā plakne?
Daina Taimiņa ir matemātiķe un spēj izskaidrot plaknes liekumus ar formulām. Tomēr hiperboliskai plaknei vienādojuma nav. Jau 17.gadsimtā zinātnieki secināja, ka, ķēdes līnijai rotējot ap X asi, rodas pseidosfēra, bet 19.gs. to jau sauca par negatīvu liekumu. Dabā mēs to redzam, piemēram, kallas zieda formā. Tepat Rīgā var apskatīt Ziemeļblāzmas torni ar izliekumu. Ar konstantu pozitīvu liekumu var iegūt sfēru. D.Taimiņa 2013.gadā tika ierakstīta Ginesa rekordu grāmatā ar pasaulē lielāko tamborējumu, kas tapis divu gadu laikā. Daudzās valstīs dizaineri un mākslinieki aizrāvušies ar šādu plakņu pielietojuma meklējumiem — radīti krēsli un dīvāni, lielformas mākslas objekti un pat mūzika (https://www.youtube.com/watch?v=lBBVBe8PfCw).

Ideja

Ideja pavisam vienkārša — pēc noteiktas formulas (skat. zīmējumā: pa apli katrā otrajā valdziņā pieaudzē vienu) tiek tamborēta apaļa forma, kas ar laiku sāk izskatīties kā puķe. Cilvēks, kurš to dara, iesaista vēl divus, kas arī prot tamborēt. Tie, savukārt, notamborē balto puķi un izstāsta par to vēl diviem, kas arī vēlas tamborēt. Un tā tas turpinās bezgalīgi. Protams, kamēr projekts beidzas, un tas ir šī gada septembrī. Plaknes krokošanās noslēpums — jātamborē cieši, vēlams arī biezākai dzijai ņemt mazāka numura tamboradatu. Var izvēlēties arī citu valdziņu pieaudzēšanas ritmu, piem., katrā sestajā stabiņā, bet tad pie ritma arī jāpaliek.

Projekta gaita
Projekta noslēgumā Amerikas sociālo tīklu pētnieks Valdis Krebs izsūtīs aptaujas anketu ar jautājumu: «Kurš Tev ieteica tamborēt balto puķi?» Apkopojot rezultātus, viņa datorprogramma radīs grafisku zīmējumu — tīklu, kas pinas pa visu Latviju. Septembrī, kad projekts beidzas, visi, kas tamborējuši balto puķi, nogādā to uz Rīgu, Jauno mediju kultūras centru RIXC (Maskavas iela 10, Spīķeri) http://rixc.lv/info/index.html 
Protams, to var darīt organizēti, lai nav katram individuāli jābrauc. Daina Taimiņa ar palīgiem sašūs visas baltās puķes kopā vienā lielā mākslas objektā — tiks radīts trīsdimensionāls zieds. Oktobrī laikmetīgās mākslas centrā «kim» notiks izstāde, kurā būs apskatāms šis lielais zieds kopā ar grafiski veidoto tamborētāju sociālo tīklu, bet mūziku šim mākslas projektam jau raksta Liepājas augstskolas Mūzikas laboratorijas studenti.

Iesaistās arī cilvēki ar invaliditāti
Daina Taimiņa izteikusi lielu sajūsmu par to, ka arī cilvēki ar redzes invaliditāti iesaistīsies šajā kultūras projektā. Pāris gadu atpakaļ šāds pats tamborēšanas projekts notika Itālijā, kurā iesaistījās līdz 7 tūkstoši cilvēku. Tomēr šī būs pirmā reize, kad iesaistīsies cilvēki ar redzes invaliditāti. Latvijas Neredzīgo biedrība aicina savus biedrus būt aktīviem un piedalīties «Rīga 2014» sarīkojumos.
Taču ļoti iespējams - šis piedāvājums ir interesants ikvienam no mums. Šis projekts ir jauna iespēja parādīt, ka kultūras telpu Latvijā veido arī cilvēki ar invaliditāti - šoreiz — ar baltu dziju iepinot savas labās domas un vēlējumus matemātiskās formulās.

Kur iegūt informāciju?
Par šo Dainas Taimiņas projektu var izlasīt: http://riga2014.org/lat/news/26767-rixc-2014-gadu-sak-ar-dainas-taiminas-lekciju-un-tamboresanas-akciju Projektā piedalās jauno mediju mākslinieki no Liepājas universitātes Mākslas pētījumu laboratorijas sadarbībā ar tīklu pētniekiem Valdi Krebu (ASV/Latvija), Rasu un Raiti Šmitiem.